Rok szkolny w Szwecji zaczyna się pod koniec sierpnia. Jednak 20 sierpnia 2018 roku 15-latka ze Sztokholmu nie poszła do szkoły. Zamiast tego wybrała się pod szwedzki parlament, Riksdag, i zaczęła protestować przeciwko bierności polityków w kwestii zmian klimatycznych.
Tą nastolatką była Greta Thunberg, która stała się ikoną walki o naszą planetę. Za jej przykładem poszli inni młodzi ludzie. Starają się, by nasz świat stał się po prostu lepszym miejscem dla wszystkich! Co piątek protestowali w wielu miastach na całym świecie, żądając zmian.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Każdy z nas może działać jak Greta. Jej śladem poszła również młodzież w naszym kraju, ponieważ Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w ramach ruchu Fridays For Future działa również w Polsce! Organizacja jest obecna w ponad 50 polskich miastach w niemal wszystkich województwach. Na pewno znajdziecie ich oddział w swojej okolicy. Młodzież w niej zrzeszona prowadzi wiele aktywności dla klimatu, z których najsłynniejsze są protesty, które mają wywrzeć presję na politykach, by bardziej stanowczo walczyli o naszą planetę.
Młodzież pomaga Ukrainie
Od kilku tygodni ze strachem obserwujemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wszyscy staramy się pomóc osobom na miejscu, jak i uchodźcom, którzy z Ukrainy przyjechali do Polski. Wśród nich są również dzieci i młodzież, które już zaczęły chodzić do polskich szkół. Warto pomóc im zaadaptować się w nowym środowisku. Na świetny pomysł wpadła 19-letnia Maria Trybus, uczennica jednego z warszawskich liceów, która założyła specjalną platformę internetową Druha we mnie masz. Jest to miejsce, w którym każdy może znaleźć nowego przyjaciela. Wypełnijcie formularz (znajdziecie go na stronie internetowej akcji), w którym wskażecie, jakimi językami się posługujecie i w jaki sposób możecie pomóc. Każda, nawet najmniejsza forma pomocy jest ważna – można udzielać korepetycji, pokazać, jak poruszać się po mieście lub po prostu spędzać razem czas. Jest również opcja pomocy zdalnej – każdy zatem znajdzie coś dla siebie.
Inicjatyw dotyczących pomocy uchodźcom z Ukrainy z każdym dniem jest znacznie więcej. Pomoc rządu i polityków, choćby najlepiej zorganizowana, nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Do pomocy przydadzą się naprawdę każde ręce. Pamiętajmy, że w naszym kraju nigdy wcześniej nie mieliśmy podobnej sytuacji. Jest to sprawdzian dla nas wszystkich – sprawdzian z naszego człowieczeństwa.
Kolejną niezwykle ważną inicjatywą jest Akcja Sprzątnie świata. Pierwsza edycja odbyła się w australijskim Sydney w 1989 roku, gdy ponad 40 000 mieszkańców miasta, dorosłych jak również nastolatków i dzieci, zebrało się razem, by posprzątać teren przy lokalnym porcie. W Polsce nieprzerwanie odbywa się już od 28 lat, a jej inicjatorką była Mira Stanisławska-Meysztowicz. Na całym świecie w akcji bierze udział ponad 40 milionów wolontariuszy z 40 krajów. Co roku Akcja Sprzątania świata odbywa się w trzeci weekend września, w roku 2022 będzie to zatem 17 i 18 września. To świetna okazja do zorganizowania tego typu wydarzenia w szkole. Zaangażujcie do tego również dorosłych, Waszych nauczycieli i rodziców. Idźcie razem do lasu lub parku w Waszej miejscowości i posprzątajcie go. To takie proste, ale jakże ważne!
Nastoletni Azyl
Ostatnią bardzo ważną inicjatywą, którą chcielibyśmy Wam przedstawić jest grupa Nastoletni Azyl. Została założona przez Angelikę Friedrich w 2018 roku – wtedy dziewczyna miała 16 lat i chodziła do liceum. Obecnie studiuje psychologię na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Założona przez nią internetowa witryna miała służyć do dzielenia się doświadczeniem problemów psychicznych. Niestety wiele osób wstydzi się o tym mówić, a sprawa ta dotyczy wielu z nas – co piąty nastolatek zmaga się z problemami psychicznymi lub behawioralnymi. Pomysł dziewczyny, by głośno mówić o swoim zdrowiu psychicznym, zmienił się w ogromną akcję. Obecnie zaangażowanych jest w nią wiele osób, nastolatków jak i dorosłych. Grupa współpracuje obecnie z Rzecznikiem Praw Dziecka, a swoim doświadczeniem wspierają również inne organizacje. Oprócz walki o poprawienie stanu polskiej psychiatrii osoby z grupy Nastoletni Azyl edukują w zakresie zdrowia psychicznego.
Charytatywny DIY
Pamiętajcie, że możecie również sami wymyślić jakąś akcję. Opcji jest bardzo dużo – razem ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy możecie zorganizować kiermasz ciast, z którego zyski przekażecie wybranej przez Was fundacji lub organizacji. Inną opcją jest np. posprzątanie lasu czy łąki obok Waszych domów lub zrobienie zakupów osobie starszej lub potrzebującej.
Ale zmienianie świata to nie tylko pomaganie, choć jest ono niesamowicie ważne. Czynienie dobra to również nauka i zdobywanie informacji, a nawet rozwijanie swoich zainteresowań. Przykładem na to jest Jarek Brodecki, 19-latek, którego pasją jest biologia. Już w gimnazjum prowadził swoje pierwsze badania – zajmował się zanieczyszczeniem rzek mikroplastikiem. Już jako 15-latek zaczął współpracować z Uniwersytetem Łódzkim. Niedawno wrócił z wyprawy na Spitsbergen – wielką wyspę w Arktyce. Obserwował tam topnienie lodowców i ich wpływ na organizmy. Jego badania realnie pomagają w rozwoju nauki, korzystają z nich inni naukowcy. A wszystko zrodziło się z pasji zwykłego chłopaka!
Pamiętajcie, że zmienić świat może naprawdę każdy. Zawsze to jednostka, czyli pojedyncza osoba jest motorem do zbudowania czegoś wielkiego. Pomysł jednej osoby może zmienić na lepsze życie setek czy nawet tysięcy innych osób. Każdy z opisanych inicjatorów akcji jest zwykłą osobą, która w pewnym sensie stała się również super bohaterem. Może się nim stać każdy z nas. To od nas zatem zależy, jak wygląda i jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat. Przyszłość naszej planety leży w rękach każdego i każdej z nas!
Autor: Marcin Mieteń