Mówi się, że małe dziecko – mały kłopot, duże dziecko – duży kłopot, ale chyba większość rodziców zgodzi się, że najwięcej problemów zaczyna się, gdy dziecko idzie do szkoły…

W tym podcaście Sylvia Wilczyńska – aktorka i pisarka, a prywatnie również mama, poruszy tematy związane z problemami, z jakimi nasze dzieciaki mierzą się w tym trudnym okresie, ale też przyjrzy się nam samym – czyli rodzicom.

Patronem podcastu jest Platforma Edukacyjna


#5 Czy w polskich szkołach możliwa jest Edukacja Pozytywna?

GOŚĆ: Małgorzata Nowicka

W dzisiejszym odcinku goszczę prezeskę fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej, która współpracuje ze szkołami w całej Polsce pomagając uczniom i nauczycielom. Porozmawiamy o tym, czym dla Małgorzaty Nowickiej i jej fundacji jest pozytywna edukacja oraz jak sprawić, aby ten długi okres szkolny nie tylko był znośny ale też dawał dużo satysfakcji zarówno dzieciakom jak i dorosłym.


#4 Jak być dobrym rodzicem i nie zwariować?

GOŚĆ: Maja Fulko

Jak często jako rodzic zarzucasz sobie, że nie robisz wystarczająco dużo dla swojego dziecka? Gwarantuję Ci, że z takimi myślami zmagają się też inni rodzice 🙂 Jak być dobrym rodzicem i co to w ogóle znaczy “dobry rodzic”? Jak nie zwariować w natłoku informacji i dobiegających z każdej strony porad? W tym odcinku rozmawiam z Mają Fulko. Dyplomowaną psychoterapeutką psychoterapii psychodynamicznej pracującą z osobami dorosłymi i młodzieżą. Maja pracuje bazując na założeniach terapii skoncentrowanej na przeniesieniu (TFP) oraz psychoanalizy. Jest również w trakcie szkolenia z pomocy psychologicznej dla par. Ma doświadczenie pracy w liceum integracyjnym na stanowisku psychologa.


#3 Zdrowie psychiczne: Z jakimi problemami zmaga się młodzież?

GOŚĆ: Olga Szewczyk

W tym odcinku rozmawiam z Olgą Szewczyk. Psycholożką, psychoterapeutką w trakcie całościowego szkolenia z psychoterapii poznawczo-behawioralnej, pracującą na co dzień z młodzieżą i dorosłymi. Postaramy się odpowiedzieć na pytania z jakimi najczęściej problemami mierzą się młodzi ludzie, w jaki sposób my jako rodzice możemy im pomóc, oraz dlaczego tak ważne jest nauczenie naszych dzieci przeżywania wszystkich emocji. Serdecznie zapraszam do wysłuchania odcinka.
Link: www.osrodekja.pl/zespol/olga-szewczyk


#2 Bezpiecznie w sieci: Czy da się ochronić dziecko przed zagrożeniami ze świata online?

GOŚĆ: Arkadiusz Basiuk

Gościem odcinka jest Arkadiusz Basiuk. Przedsiębiorca z branży IT, który na co dzień zajmuje się bezpieczeństwem w sieci, kształtując i edukując w tym zakresie firmy. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o zagrożeniach płynących ze świata wirtualnego oraz o tym, czy my jako rodzice możemy w jakikolwiek sposób uchronić przed tym nasze dzieci.


#1 Dysleksja: To cię zaskoczy!
Czyli co każdy rodzic musi wiedzieć

GOŚĆ: Anna Sierpniak-Gocławska

Gościem odcinka jest Anna Sierpniak Gocławska. Neurologopeda i terapeutka pedagogiczna, która zawodowo zajmuje się tematem dysleksji. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym czym jest dysleksja, jakie są jej symptomy oraz co w zachowaniu dziecka powinno zwrócić naszą uwagę. Obalimy mity dotyczące dysleksji i odpowiemy na pytanie czy dysleksja to wyrok.