Mówi się, że małe dziecko – mały kłopot, duże dziecko – duży kłopot, ale chyba większość rodziców zgodzi się, że najwięcej problemów zaczyna się, gdy dziecko idzie do szkoły…

W tym podcaście Sylvia Wilczyńska – aktorka i pisarka, a prywatnie również mama, poruszy tematy związane z problemami, z jakimi nasze dzieciaki mierzą się w tym trudnym okresie, ale też przyjrzy się nam samym – czyli rodzicom.

Patronem podcastu jest Platforma Edukacyjna


#11 Rozwód rodziców. Co zrobić by pomóc dziecku przez to przejść?

GOŚĆ: Magdalena Wac

Czy rozwód rodziców wpływa negatywnie na dziecko? A może lepiej jest się rozstać, niż pokazywać dziecku wzór związku, w którym tkwi się, chociaż uczucie wygasło? Zapraszam do wysłuchania trudnej, aczkowiek dającej wiele do myślenia rozmowy z Magdaleną Wac – psychoterapeutką.


#10 Zaburzenia osobowości: Czy taki rodzic to zawsze trauma dla dziecka?

GOŚĆ: Inga Sztafrowska

W tym odcinku rozmawiam z Ingą Sztafrowską, psycholożką i psychoterapeutką. Inga bardzo klarownie tłumaczy czym są zaburzenia osobowości oraz jak sobie poradzić żyjąc na co dzień z taką osobą. Co zrobić jeśli podejrzewamy, że nasz partner bądź rodzić ma zaburzenia osobowości? Zapraszam do wysłuchania rozmowy.


#9 Seksualność nastolatków. Jak rozmawiać ze swoim dzieckiem o seksie?

GOŚĆ: Marlena Jaszczak

W dzisiejszym odcinku podcastu rozmawiamy z seksuolożką Marleną Jaszczak o seksualności nastolatków. Poruszymy tematy tabu oraz odpowiemy na pytanie, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem o seksie.


#8 Nawyki żywieniowe i podejście do ciała, czyli co jako rodzic powinienem zmienić?

GOŚĆ: Julia Michalska

Czy to, w jaki sposób mówimy o swoim ciele, wpływa na samoocenę dziecka? Jak mówić o jedzeniu, aby kształtować w naszych dzieciach właściwe podejście do jedzenia? Dziś goszczę w podcaście Julię Michalską, psychoterapeutkę pracującą głównie w nurcie psychoanalizy. Jeśli też jako rodzić złapałeś/aś się na tym, że mówisz o sobie źle, wysłuchaj rozmowy 🙂


#7 Czy w XXI wieku możliwe jest ekologiczne rodzicielstwo na 100%?

GOŚĆ: Michalina Fabijańska

Goszczę w podcaście Michalinę Fabijańską. Scenarzystkę, która obecnie pracuje nad książką dla dzieci o ekologii. Michalina jest prywatnie mamą, która stara się przekazać córce miłość do natury. Porozmawiamy dziś o tym, czy bycie eko, gdy ma się dziecko, jest możliwe oraz jak nie wpaść w błędne koło kierując się jednocześnie własnymi wartościami. Co zrobić, gdy chcemy być eko, ale nie zawsze nam to wychodzi? Zapraszam do wysłuchania rozmowy.


#6 Czy rozwój technologii wpływa na zdrowie fizyczne naszych dzieci?

GOŚĆ: Filip Kodym

Jakie wady postawy oraz schorzenia pojawiają się, gdy dziecko spędza za dużo czasu w telefonie? Czy wiedzieliście, że wg WHO dziecko potrzebuje 60 minut jakiegokolwiek ruchu dziennie? Dziś rozmawiam z Filipem Kodymem, właścicielem Centrum Ruchu Perfecto oraz trenerem przygotowania motorycznego. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju, zapraszam do wysłuchania rozmowy.


#5 Czy w polskich szkołach możliwa jest Edukacja Pozytywna?

GOŚĆ: Małgorzata Nowicka

W dzisiejszym odcinku goszczę prezeskę fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej, która współpracuje ze szkołami w całej Polsce pomagając uczniom i nauczycielom. Porozmawiamy o tym, czym dla Małgorzaty Nowickiej i jej fundacji jest pozytywna edukacja oraz jak sprawić, aby ten długi okres szkolny nie tylko był znośny ale też dawał dużo satysfakcji zarówno dzieciakom jak i dorosłym.


#4 Jak być dobrym rodzicem i nie zwariować?

GOŚĆ: Maja Fulko

Jak często jako rodzic zarzucasz sobie, że nie robisz wystarczająco dużo dla swojego dziecka? Gwarantuję Ci, że z takimi myślami zmagają się też inni rodzice 🙂 Jak być dobrym rodzicem i co to w ogóle znaczy “dobry rodzic”? Jak nie zwariować w natłoku informacji i dobiegających z każdej strony porad? W tym odcinku rozmawiam z Mają Fulko. Dyplomowaną psychoterapeutką psychoterapii psychodynamicznej pracującą z osobami dorosłymi i młodzieżą. Maja pracuje bazując na założeniach terapii skoncentrowanej na przeniesieniu (TFP) oraz psychoanalizy. Jest również w trakcie szkolenia z pomocy psychologicznej dla par. Ma doświadczenie pracy w liceum integracyjnym na stanowisku psychologa.


#3 Zdrowie psychiczne: Z jakimi problemami zmaga się młodzież?

GOŚĆ: Olga Szewczyk

W tym odcinku rozmawiam z Olgą Szewczyk. Psycholożką, psychoterapeutką w trakcie całościowego szkolenia z psychoterapii poznawczo-behawioralnej, pracującą na co dzień z młodzieżą i dorosłymi. Postaramy się odpowiedzieć na pytania z jakimi najczęściej problemami mierzą się młodzi ludzie, w jaki sposób my jako rodzice możemy im pomóc, oraz dlaczego tak ważne jest nauczenie naszych dzieci przeżywania wszystkich emocji. Serdecznie zapraszam do wysłuchania odcinka.
Link: www.osrodekja.pl/zespol/olga-szewczyk


#2 Bezpiecznie w sieci: Czy da się ochronić dziecko przed zagrożeniami ze świata online?

GOŚĆ: Arkadiusz Basiuk

Gościem odcinka jest Arkadiusz Basiuk. Przedsiębiorca z branży IT, który na co dzień zajmuje się bezpieczeństwem w sieci, kształtując i edukując w tym zakresie firmy. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o zagrożeniach płynących ze świata wirtualnego oraz o tym, czy my jako rodzice możemy w jakikolwiek sposób uchronić przed tym nasze dzieci.


#1 Dysleksja: To cię zaskoczy!
Czyli co każdy rodzic musi wiedzieć

GOŚĆ: Anna Sierpniak-Gocławska

Gościem odcinka jest Anna Sierpniak Gocławska. Neurologopeda i terapeutka pedagogiczna, która zawodowo zajmuje się tematem dysleksji. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym czym jest dysleksja, jakie są jej symptomy oraz co w zachowaniu dziecka powinno zwrócić naszą uwagę. Obalimy mity dotyczące dysleksji i odpowiemy na pytanie czy dysleksja to wyrok.