Przed reformą edukacji koniec szóstej klasy oznaczał niemałą rewolucję w życiu nastolatka. Z uczniów szkoły podstawowej Wasi starsi koledzy stawali się gimnazjalistami. Wiązało się to przede wszystkim ze zmianą nauczycieli oraz pójściem do kolejnej szkoły, czyli również spotkaniem nowych kolegów i koleżanek, co mogło wywołać niezły stres.
Klasa siódma szkoły podstawowej
W 2019 roku gimnazja przeszły do historii – zastąpiły je ośmioletnie szkoły podstawowe oraz czteroletnie licea lub pięcioletnie technika. Dlatego po skończeniu szóstej klasy przejdziecie do klasy siódmej, a nie, jak wcześniej, do pierwszej gimnazjum, co już na pewno doskonale wiecie. W Waszym życiu nastąpią jednak znaczące zmiany, szczególnie w kwestii planu zajęć, nowych przedmiotów i treści.
W planie lekcji pojawią się chemia i fizyka. Może brzmieć to nieco strasznie – wiele osób mówi, że to jedne z trudniejszych przedmiotów. Nie obawiajcie się, zarówno chemia jak i fizyka są nie tylko interesującymi przedmiotami, ale również niezbędnymi, jeżeli planujecie iść do liceum i wybrać klasę o profilu matematyczno-fizycznym lub biologiczno-chemicznym. Kto wie, może jedne z tych zajęć staną się Waszą nową pasją?
Nowości w siódmej klasie szkoły podstawowej
Jak już się pewnie domyślacie, będziecie musieli poświęcić nieco więcej czasu na naukę. W siódmej klasie jednak zniknie też jeden przedmiot – technika, a w przypadku muzyki i plastyki będzie to ostatni rok nauki tych przedmiotów! To ważne, warto zadbać o ocenę końcową, bo pojawi się ona na świadectwie ukończenia ósmej klasy – najważniejszym świadectwie w szkole podstawowej!
Jeszcze do niedawna Wasi koledzy po szóstej klasie musieli pisać tzw. „egzamin szóstoklasisty”. W wyniku reformy edukacji nie będziecie pisać żadnego specjalnego testu lub egzaminu. Promocja do klasy siódmej wygląda tak samo jak z klasy czwartej do piątej albo z piątej do szóstej – wystarczy zaliczenie wszystkich przedmiotów.
Czy nauka w siódmej klasie jest trudna?
Nie zapominajcie, że dalej będziecie w gronie swoich kolegów i koleżanek z klasy. Ciągle będziecie chodzić do tej samej szkoły, a uczyć Was będą prawdopodobnie ci sami nauczyciele. Niemniej jednak nauka w klasie siódmej jest zdecydowanie trudniejsza, nie tylko z powodu nowych przedmiotów, ale też aktualnych wymagań programu nauczania, który przecież powstał w momencie zamknięcia gimnazjów, przez co nie było zbyt dużo czasu na jego przygotowanie. Wielu nauczycieli twierdzi, że klasa siódma jest prawdziwym wyzwaniem i dużym przeskokiem dla uczniów, dlatego nie martwcie się gorszymi ocenami niż w poprzednich latach. Na pewno wypracujecie sposób na nową naukę i powoli Wasze wyniki poprawią się. Pamiętajcie, że poza nauką macie prawo do odpoczynku i do realizacji własnych zainteresowań.
Jeśli możemy dać Wam dobrą radę, to każdą zmianę w życiu traktujcie jako szansę na odkrycie czegoś nowego. Zmiany są naturalną koleją losu i przygotowują nas na dorosłe życie, dlatego nie podchodźcie do nich z obawą, a raczej z nadzieją i oczekiwaniem czegoś niezwykle interesującego. Siódma klasa to rok przejściowy – zdecydowanie trudniejszy niż szósta klasa i wymagający większych nakładów czasu na naukę. Za rok będziecie doskonale wiedzieli, jak zarządzać swoim czasem, aby nauka przebiegała sprawnie i dużo przyjemniej. Poza tym kolejny rok, czyli ósma klasa to także przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty, ale na myślenie o tym przyjdzie jeszcze czas. Powodzenia!
Autor: Marcin Mieteń