Sprawdzone triki na lepszy wynik egzaminu ósmoklasisty

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy w Waszym życiu tak poważny egzamin. Już niedługo zasiądziecie w szkolnej ławce i zaczniecie pisać egzamin ósmoklasisty.
Oto kilka trików, które pomogą Wam osiągnąć lepszy wynik na egzaminie.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

1 – Przeanalizujcie terminarz egzaminacyjny – na pierwszy ogień idzie język polski i będzie trwać 120 minut, kolejnego dnia – matematyka (100 minut), a ostatniego – język nowożytny (90 minut). Uczniowie piszący egzamin w 2024 roku i później będą musieli wybrać jeden dodatkowy przedmiot.

2 – Skorzystajcie z porad ekspertów – osoby prowadzące różnego rodzaju kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty dokładnie wiedzą, jakie tematy się powtarzają i pojawiają najczęściej. Oznacza to, że nie musicie się uczyć wszystkiego – egzamin składa się zawsze z określonych ram. W ich szybkiej powtórce pomoże również ZDAY – najnowocześniejsza platforma edukacyjna.

3 – Rozwiążcie egzaminy z poprzednich lat – na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziecie arkusze egzaminacyjne z odpowiedziami. Spróbujcie je rozwiązać, żeby przyzwyczaić się do samej formy egzaminu i zobaczyć, które tematy powtarzają się najczęściej.

4 – Przejrzyjcie książki powtórzeniowe i repetytoria – na pewno korzystacie z takich pomocy naukowych. Nie musicie czytać ich od deski do deski. Zerknijcie na spis treści i skupcie się na tematach, z którymi, według Was, macie największy problem. Ich omówienie znajdziecie na platformie ZDAY – pamiętajcie, że warto mieć sprawdzoną i niezastąpioną pomoc w codziennej nauce!

5 – Nauczcie się odpowiednich zwrotów do wypowiedzi pisemnej – na egzaminie z języka polskiego i języka obcego będziecie mieć do napisania wypowiedź pisemną. Przygotujcie sobie listę zwrotów i słówek, które na pewno Wam się przydadzą. Zapamiętajcie szablon tworzenia takich wypowiedzi.

6 – Przed samym egzaminem odpocznijcie – nie uczcie się dzień albo dwa przed egzaminem. Pracowaliście na ten moment całą podstawówkę, zasługujecie więc na chwilę odpoczynku. Odciągnijcie swoje myśli od szkoły – idźcie na spacer, spotkajcie się ze znajomymi lub spędźcie czas tak, jak najbardziej lubicie. To bardzo ważne!

Egzamin ósmoklasisty

Zastosujcie się do wszystkich sześciu sprawdzonych zasad, a na pewno zdacie egzamin ósmoklasisty ze świetnymi wynikami i dostaniecie się do wymarzonej szkoły średniej. Trzymamy kciuki!

Na koniec mała ciekawostka… czy wiecie, że Wasi rodzice nie pisali egzaminu ósmoklasisty? Chodzili albo do ośmioletniej podstawówki i pierwszy egzamin pisali nie w szkole podstawowej, a w wybranej szkole średniej, albo chodzili do sześcioletniej podstawówki i trzyletniego gimnazjum – wtedy pierwszy egzamin, jaki zdawali, był egzaminem szóstoklasisty! Zagmatwane? No trochę!

Autor: Marcin Mieteń

Leave a comment