Kilka słów o wynikach egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty już niedługo! O samym egzaminie na pewno słyszeliście bardzo dużo. Ale co po nim? Kiedy dostaniecie wyniki? Zanim dowiecie się, jak poszedł Wam egzamin, minie trochę czasu. Musicie poczekać na wakacje, ale trochę inne niż wszystkie poprzednie…

Egzamin ósmoklasisty

Na początku lipca dowiecie się o wynikach, które uzyskaliście na egzaminie ósmoklasisty. Trochę długo? Może i tak, ale pamiętajcie, że oprócz zadań zamkniętych nauczyciele muszą sprawdzić wypowiedzi pisemne i zadania otwarte wszystkich zdających, czyli kilkuset tysięcy osób. Wyniki będziecie mogli poznać, wchodząc w internetowy system ZIU – możecie się do niego zalogować poprzez numer PESEL, a hasło otrzymacie w szkole.
Po kilku dniach będziecie musieli iść do swojej szkoły podstawowej, aby odebrać zaświadczenia z wynikami egzaminu. Dołączycie je w proces rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Znajdziecie na nich swoje wyniki procentowe, jak również centyle. Spieszymy z wyjaśnieniem, co kryje się pod tym tajemniczym słowem.

Czym są centyle

Wynik centylowy określa, ile procent zdających napisało tak samo jak Wy lub gorzej, czyli pokazuje, jak trudny był dany egzamin. Na przykład – Janek uzyskał z egzaminu z matematyki 80%, co da mu miejsce w 90 centylu. Oznacza to, że wynik taki sam lub niższy otrzymało 90% uczniów. Można więc powiedzieć, że centyle pokazują, jak wypadliście na tle innych uczniów z całej Polski.

Egzamin ósmoklasisty – statystyki

Na stronach internetowych i w telewizji pojawiają się również statystyki ze średnimi wynikami z poszczególnych części egzaminu. Takie dane prezentowane były również w latach ubiegłych. Jak na pewno pamiętacie z lekcji matematyki, sporządzono je na podstawie wyliczeń średniej, czyli podzieleniu sumy wszystkich zdobytych punktów na liczbę zdających. Dokładnie tak, jak liczysz średnią ocen na koniec klasy. Przeanalizujmy je razem. Z języka polskiego ósmoklasiści średnio otrzymali 60% punktów możliwych do zdobycia, a z matematyki – 47%. Najlepiej poszedł egzamin z języka angielskiego, z którego uczniowie zdobyli średnio 66% punktów.

Egzamin ósmoklasisty – czy da się go nie zdać?

W oficjalnych statystykach MEN pojawiają się również informacje o tym, jak egzamin wypadł wśród dziewcząt, a jak wśród chłopców. Istnieje również podział pod względem miejsca zamieszkania. Dziewczyny radzą sobie nieco lepiej niż chłopcy, podobnie osoby z większych miast napisały egzamin nieco lepiej niż uczniowie z małych miejscowości. Pamiętajcie jednak, że to tylko statystyki, średnie wyniki, które w żaden sposób nie przesądzają o Waszych umiejętnościach, a już na pewno nie przesądzają o Waszym zapale i zaangażowaniu!
Nie zapomnijcie, że egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać! Nawet jeżeli „powinie” Wam się noga i nie uzyskacie takich wyników, jakich się spodziewaliście, nie będzie to koniec świata. Na pewno nie przekreśli to Waszych planów na przyszłość.

Egzamin ósmoklasisty – powtórki

Macie jeszcze chwilę. Postarajcie się powtarzać regularnie materiał z przedmiotów, z których będziecie pisać egzamin ósmoklasisty. Pomoże Wam w tym platforma edukacyjna ZDAY, gdzie znajdziecie zagadnienia ze najważniejszych przedmiotów w formie krótkich filmików, do których przygotowania użyto najnowocześniejszej technologii. Wszystkie materiały są ułożone zgodnie z podręcznikami posiadającymi akredytację MEN. Trzymamy kciuki!

Autor: Marcin Mieteń

Leave a comment