Ósma klasa to nie żarty

Ósma klasa kończy jeden z najważniejszych etapów w życiu każdego człowieka – etap nauki w szkole podstawowej. Już niedługo pójdziecie do szkoły średniej. Aby dostać się do wybranego przez Was liceum czy technikum, oprócz wyników egzaminu ósmoklasisty, liczą się także oceny, zarówno z wybranych przedmiotów jak i średnia ze świadectwa – jednym słowem musicie zwrócić uwagę na trzy czynniki składające się na podniesienie szansy w rekrutacji.
Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów na lepsze wyniki na najważniejszym świadectwie w szkole podstawowej.

Sprawdzone sposoby na lepsze oceny na najważniejszym świadectwie w szkole podstawowej

Nie zostawiajcie wszystkiego na ostatnią chwilę – postarajcie się zacząć poprawiać oceny jak najszybciej lub ustalcie plan działania od pierwszego dnia szkoły. Najlepszą metodą na spokojną naukę jest nauka na bieżąco, z lekcji na lekcję. Wtedy dajecie sobie szansę na zapamiętanie całego materiału obowiązującego na sprawdzianach. Jesteście doświadczonymi uczniami, więc przyznajcie – nauka tuż przed sprawdzianem daje zazwyczaj opłakane rezultaty, prawda? Niestety to fakt, nawet geniusz miałby trudności z nauczeniem się np. sześciu tematów z jednego działu, każdy po min. cztery strony i to tuż przed sprawdzianem.

Korzystajcie z dodatkowych pomocy naukowych – tutaj szczególnie przyda się najnowsza platforma edukacyjna ZDAY. Znajdziecie tam wszystkie najważniejsze i najtrudniejsze przedmioty szkolne. Materiał edukacyjny ma formę krótkich filmów wykonanych z wykorzystaniem przełomowej technologii produkcji wideo. Do tego nagrania powstały w oparciu o podręczniki szkolne posiadające akredytację MEN, a ich treści ułożone są zgodnie ze spisem działów i tematów wchodzących w ich zakres.

Sprawdźcie, które przedmioty liczą się w rekrutacji do Waszych wymarzonych klas – w rekrutacji liczą się cztery przedmioty – język polski, matematyka i dwa inne, które zależą od profilu wybranej przez Was klasy. Skupcie się więc na zdobyciu jak najlepszych oceny z tych czterech przedmiotów.

Sposoby na lepsze oceny w ósmej klasie

Zastanówcie się, które przedmioty sprawiają Wam największą trudność – zróbcie listę przedmiotów, za którymi nie przepadacie lub z którymi macie największe problemy. Postarajcie się poświęcić im więcej czasu dając sobie szansę na zakończenie roku z satysfakcjonującą oceną.

Łatwiejsze przedmioty pozostawcie na koniec – powtórka treści zajmie dużo mniej czasu i nie będzie dla Was męcząca – w końcu nie bez powodu niektóre przedmioty są łatwe. Macie do nich wrodzone zdolności albo je bardzo lubicie, dlatego też w krótkim czasie będziecie w stanie przerobić dużo więcej materiału niż w przypadku trudniejszych przedmiotów.

I to co chyba najważniejsze – myślcie pozytywnie, nie stresujcie się na zapas i pamiętajcie, że edukacja nie kończy się na szkole ponadpodstawowej. Nawet jeśli nie uda Wam się dostać do wymarzonego liceum lub technikum, nie przesądza to o Waszej przyszłości. Nadal możecie spełniać swoje marzenia i za kilka lat składać dokumenty na taki kierunek studiów, który interesuje Was najbardziej.

Pamiętajcie jednak, że największy wpływ na rekrutację do Waszej wymarzonej szkoły średniej będzie mieć egzamin ósmoklasisty, dobre oceny również w tym pomogą, a trzymając się sześciu sprawdzonych rad powyżej na pewno osiągniecie swój cel!

Autor: Marcin Mieteń

Leave a comment