Mówi się, że małe dziecko – mały kłopot, duże dziecko – duży kłopot, ale chyba większość rodziców zgodzi się, że najwięcej problemów zaczyna się, gdy dziecko idzie do szkoły…

W tym podcaście Sylvia Wilczyńska – aktorka i pisarka, a prywatnie również mama, poruszy tematy związane z problemami, z jakimi nasze dzieciaki mierzą się w tym trudnym okresie, ale też przyjrzy się nam samym – czyli rodzicom.

Patronem podcastu jest Platforma Edukacyjna


#22 Wyznania mamy wcześniaka, czyli jak wygląda życie z wcześniakiem?

GOŚĆ: Monika Pawlica

Co czuje matka, która musi zmierzyć się z przedwczesnym przyjściem na świat swojego dziecka? Z czym wiąże się urodzenie wcześniaka oraz co można zrobić, by o wcześniaka odpowiednio zadbać? Zapraszam do wysłuchania bardzo wzruszającej rozmowy z mamą wcześniaka Moniką Pawlicą, autorką książki „Wielka podróż Ime”.


#21 Co każdy rodzic powinien wiedzieć, zanim jego dziecko pójdzie do przedszkola?

GOŚĆ: Agnieszka Puzia

Jak przygotować dziecko przed pójściem do przedszkola? Jak wygląda opieka nad dzieckiem z perspektywy przedszkolanki? Co dzieje się za drzwiami przedszkoli i co zauważają nauczycielki wychowania wczesnoszkolnego czego nie widzą rodzice? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Puzią


#20 Akupunktura – nauka czy szarlataństwo? Czyli sekrety akupunktury.

GOŚĆ: Damian Rak

Dlaczego temat akupunktury nadal dla wielu z nas wydaje się egzotyczny? Jak na akupunkturę patrzą lekarze i czy faktycznie działa? Rozmowa z akupunkturzystą Damianem Rakiem rzuca nowe światło na ten tajemniczy temat.


#19 Czy rodziny wielodzietne to patologia? Czyli jakie są najczęstsze stereotypy na ten temat.

GOŚĆ: Teresa Chołys

Rodziny wielodzietne spotykają się często z wieloma uprzedzeniami. Czy faktycznie każda rodzina wielodzietna to patologia? Czy można być szczęśliwym dzieckiem z rodziny wielodzietnej? Zapraszam do obejrzenia odcinka z Teresą Chołys – aktorką oraz absolwentką kreatywnego pisania, która jest jedną z ośmiorga dzieci.


#18 Od czego uzależnia się współczesna młodzież?

GOŚĆ: Agnieszka Konarska-Trojanowska

Miałam ogromną przyjemność przeprowadzić bardzo wartościową rozmowę na temat uzależnień z Agnieszką Konarską-Trojanowską, która jest psychologiem, psychotraumatologiem oraz terapeutą uzależnień. Agnieszka pracuje na co dzień z dorosłymi oraz nastolatkami zmagającymi się z uzależnieniem. Jak poradzić sobie z uzależnieniem dziecka? Co, jeśli to rodzic jest uzależniony? Postaramy się znaleźć odpowiedź na te oraz inne pytania.


#17 Czy matematyka to zawsze postrach uczniów? Czyli największe mity na temat matematyki

GOŚĆ: Izabela Bryk

Matematyka, zwana również królową nauk, owiana jest złą sławą, co ma duży wpływ na podejście do tego przedmiotu. Ile słyszeliście historii o bólu brzucha przed zajęciami lub strachu przed niezdaniem? Zaprosiłam do studia nauczycielkę matematyki, Izabelę Bryk, żeby przybliżyła nam temat matematyki i obaliła mity.


#16 Rodziny patchworkowe – dlaczego to wciąż temat tabu?

GOŚĆ: Marta Kądziela

Gościem odcinka jest Marta Kądziela – psycholożka, mama i macocha. Rozmawiamy o tym dlaczego rodziny patchworkowe to wciąż temat tabu oraz dlaczego słowo „Macocha” ma tak negatywne konotacje w społeczeństwie.



#15 Oblicza przemocy – jak ją rozpoznać i reagować?

GOŚĆ: Maja Pisarek

Gościem odcinka jest pani Maja Pisarek – psycholog, psychotraumatolog i nauczyciel akademicki. Razem z panią Mają porozmawiałyśmy o tym, czym jest przemoc oraz jakie są jej skutki w późniejszym życiu.


#14 Jak rozpoznać i co zrobić z wadą wymowy u dziecka?

GOŚĆ: Aleksandra Tomaś

Wady wymowy to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia, również tego psychicznego, ponieważ mogą rzutować na poczucie własnej wartości u dziecka. Jak rozpoznać, że dziecko zaczyna mieć problemy oraz co zrobić, jeśli czujemy, że zaniedbaliśmy sytuację? Do kogo się zgłosić i w jaki sposób pomóc dziecku? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z logopedką Aleksandrą Tomaś, która na co dzień pracuje z dziećmi.


#13 Kampania „Odłącz się – Połącz się”. Jakie są skutki nadmiernego korzystania z ekranów?

GOŚĆ: Karolina Józefowicz

Jaką szkodę może wyrządzić dziecku nadmierne korzystanie z ekranów? W tym temacie uświadamia rodziców kampania „Odłącz się – Połącz się”, której współinicjatorką jest Pani Karolina Józefowicz, współzałożycielka Stowarzyszenia Strefy Wsparcia.


#12 Świadome ojcostwo, czyli co współczesny mężczyzna może dać synowi?

GOŚĆ: Bartosz Hubicki

O macierzyństwie powstało do tej pory bardzo wiele opracowań, podręczników i podcastów. Znacznie mniej mówi się o współczesnym ojcostwie, a przecież istnieje spora część mężczyzn, którzy, odchodząc od starego modelu wychowywania dzieci, próbują odnaleźć w tym siebie. Jak więc być ojcem w obecnych czasach i co ojciec może dać synowi? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z psychoterapeutą Bartoszem Hubickim, którego sporą część pacjentów stanowią mężczyźni.


#11 Rozwód rodziców. Co zrobić by pomóc dziecku przez to przejść?

GOŚĆ: Magdalena Wac

Czy rozwód rodziców wpływa negatywnie na dziecko? A może lepiej jest się rozstać, niż pokazywać dziecku wzór związku, w którym tkwi się, chociaż uczucie wygasło? Zapraszam do wysłuchania trudnej, aczkowiek dającej wiele do myślenia rozmowy z Magdaleną Wac – psychoterapeutką.


#10 Zaburzenia osobowości: Czy taki rodzic to zawsze trauma dla dziecka?

GOŚĆ: Inga Sztafrowska

W tym odcinku rozmawiam z Ingą Sztafrowską, psycholożką i psychoterapeutką. Inga bardzo klarownie tłumaczy czym są zaburzenia osobowości oraz jak sobie poradzić żyjąc na co dzień z taką osobą. Co zrobić jeśli podejrzewamy, że nasz partner bądź rodzić ma zaburzenia osobowości? Zapraszam do wysłuchania rozmowy.


#9 Seksualność nastolatków. Jak rozmawiać ze swoim dzieckiem o seksie?

GOŚĆ: Marlena Jaszczak

W dzisiejszym odcinku podcastu rozmawiamy z seksuolożką Marleną Jaszczak o seksualności nastolatków. Poruszymy tematy tabu oraz odpowiemy na pytanie, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem o seksie.


#8 Nawyki żywieniowe i podejście do ciała, czyli co jako rodzic powinienem zmienić?

GOŚĆ: Julia Michalska

Czy to, w jaki sposób mówimy o swoim ciele, wpływa na samoocenę dziecka? Jak mówić o jedzeniu, aby kształtować w naszych dzieciach właściwe podejście do jedzenia? Dziś goszczę w podcaście Julię Michalską, psychoterapeutkę pracującą głównie w nurcie psychoanalizy. Jeśli też jako rodzić złapałeś/aś się na tym, że mówisz o sobie źle, wysłuchaj rozmowy 🙂


#7 Czy w XXI wieku możliwe jest ekologiczne rodzicielstwo na 100%?

GOŚĆ: Michalina Fabijańska

Goszczę w podcaście Michalinę Fabijańską. Scenarzystkę, która obecnie pracuje nad książką dla dzieci o ekologii. Michalina jest prywatnie mamą, która stara się przekazać córce miłość do natury. Porozmawiamy dziś o tym, czy bycie eko, gdy ma się dziecko, jest możliwe oraz jak nie wpaść w błędne koło kierując się jednocześnie własnymi wartościami. Co zrobić, gdy chcemy być eko, ale nie zawsze nam to wychodzi? Zapraszam do wysłuchania rozmowy.


#6 Czy rozwój technologii wpływa na zdrowie fizyczne naszych dzieci?

GOŚĆ: Filip Kodym

Jakie wady postawy oraz schorzenia pojawiają się, gdy dziecko spędza za dużo czasu w telefonie? Czy wiedzieliście, że wg WHO dziecko potrzebuje 60 minut jakiegokolwiek ruchu dziennie? Dziś rozmawiam z Filipem Kodymem, właścicielem Centrum Ruchu Perfecto oraz trenerem przygotowania motorycznego. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju, zapraszam do wysłuchania rozmowy.


#5 Czy w polskich szkołach możliwa jest Edukacja Pozytywna?

GOŚĆ: Małgorzata Nowicka

W dzisiejszym odcinku goszczę prezeskę fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej, która współpracuje ze szkołami w całej Polsce pomagając uczniom i nauczycielom. Porozmawiamy o tym, czym dla Małgorzaty Nowickiej i jej fundacji jest pozytywna edukacja oraz jak sprawić, aby ten długi okres szkolny nie tylko był znośny ale też dawał dużo satysfakcji zarówno dzieciakom jak i dorosłym.


#4 Jak być dobrym rodzicem i nie zwariować?

GOŚĆ: Maja Fulko

Jak często jako rodzic zarzucasz sobie, że nie robisz wystarczająco dużo dla swojego dziecka? Gwarantuję Ci, że z takimi myślami zmagają się też inni rodzice 🙂 Jak być dobrym rodzicem i co to w ogóle znaczy „dobry rodzic”? Jak nie zwariować w natłoku informacji i dobiegających z każdej strony porad? W tym odcinku rozmawiam z Mają Fulko. Dyplomowaną psychoterapeutką psychoterapii psychodynamicznej pracującą z osobami dorosłymi i młodzieżą. Maja pracuje bazując na założeniach terapii skoncentrowanej na przeniesieniu (TFP) oraz psychoanalizy. Jest również w trakcie szkolenia z pomocy psychologicznej dla par. Ma doświadczenie pracy w liceum integracyjnym na stanowisku psychologa.


#3 Zdrowie psychiczne: Z jakimi problemami zmaga się młodzież?

GOŚĆ: Olga Szewczyk

W tym odcinku rozmawiam z Olgą Szewczyk. Psycholożką, psychoterapeutką w trakcie całościowego szkolenia z psychoterapii poznawczo-behawioralnej, pracującą na co dzień z młodzieżą i dorosłymi. Postaramy się odpowiedzieć na pytania z jakimi najczęściej problemami mierzą się młodzi ludzie, w jaki sposób my jako rodzice możemy im pomóc, oraz dlaczego tak ważne jest nauczenie naszych dzieci przeżywania wszystkich emocji. Serdecznie zapraszam do wysłuchania odcinka.
Link: www.osrodekja.pl/zespol/olga-szewczyk


#2 Bezpiecznie w sieci: Czy da się ochronić dziecko przed zagrożeniami ze świata online?

GOŚĆ: Arkadiusz Basiuk

Gościem odcinka jest Arkadiusz Basiuk. Przedsiębiorca z branży IT, który na co dzień zajmuje się bezpieczeństwem w sieci, kształtując i edukując w tym zakresie firmy. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o zagrożeniach płynących ze świata wirtualnego oraz o tym, czy my jako rodzice możemy w jakikolwiek sposób uchronić przed tym nasze dzieci.


#1 Dysleksja: To cię zaskoczy!
Czyli co każdy rodzic musi wiedzieć

GOŚĆ: Anna Sierpniak-Gocławska

Gościem odcinka jest Anna Sierpniak Gocławska. Neurologopeda i terapeutka pedagogiczna, która zawodowo zajmuje się tematem dysleksji. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym czym jest dysleksja, jakie są jej symptomy oraz co w zachowaniu dziecka powinno zwrócić naszą uwagę. Obalimy mity dotyczące dysleksji i odpowiemy na pytanie czy dysleksja to wyrok.